Nuran YILDIZ

KENDİNİZE GELİN BEYLER!

----- 28.10.2009 - 00:01 -----

Şimdi yine “vay beyler dedi de bayanlar demedi” kısmına takılıp işin özünü görmeyenler olacak. Onlar konu dışı.

Medyamızın erkek egemen olduğu konusunda şüphesi olan yok. Sırça medya köşkünde kendine yer bulan 3-5 kadın da moda, aşk meşk, çoluk çocuk yazıları yazmakta. Onlardan ayrı düşen birkaç kadının hakkını da teslim etmek lazım.

Sözün özü kendinize gelin beyler!
Medyayı yönetenler!
Köşe yazanlar! Program yapanlar! Kendisini önemli, dünyanın merkezi sananlar!
Birbirine çamur atarak, birbirini taklit ederek, kıskanarak gazetecilik yapanlar!
Haberciliği atlayanlar! Kendisini tekrarlayanlar.
Rica ederim kendinize gelin.

CNN Türk Habertürk’e, Habertürk CNNTürk’e, Sabah Hürriyet’e, Akşam Habertürk’e, Taraf NTV’ye, NTV Taraf’a,
O köşe yazarı bu köşe yazarına, o programcı diğer programcıya saldırmaktan vazgeçin.

Anlıyorum stres boşalmasına gereksinim duyuyorsunuz.

Türkiye’yi okuyamıyor, dünyadan geri kalıyorsunuz. Hükümete vurmaktan ödünüz kopuyor. Haliyle birbirinize vurmaktan başka çareniz kalmıyor.

İyi de birbirinize düştükçe siz, dibe gidişimiz hızlanıyor. Ayağımıza bağlanmış kaya parçası gibisiniz. Siz dibe doğru gittikçe bizi de çekiyorsunuz.

Geyiklerinizden sıkıldı izlerkitle. Bilmem nerede birbirinizle yemek yemenizle ve birbirinizi yemenizle ilgilenmiyor.

Sizi sizin gibilerden başkası çekemiyor. Hükümetten biriyle yemek yeseniz adamlar ya konuşmuyor ya da size işinizi öğretiyor.

Muhalefet sizi çoktan sildi defterinden, çoğu telefonunuza çıkmıyor.

Gittiğiniz kafeden, yattığınız kadından başka anlatacak bir şeyiniz yok. Derslerimde öğrencilerime örnek gösterecek bir tek doğru ve iyi yanınız kalmadı.

Kendinize gelin beyler! Ülkem debisi yüksek bir nehirde savrulan kayık gibi. İşinizi yapın beyler. Sadece…

DERBİ Mİ? NE DERBİSİ?

Asap bozucu bir durum. Bellemişler bir derbi lafı, öteye giden yok. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ilk üç derbisinden biriymiş FB-Galatasaray maçı.

Aklı başında biri çıkmıyor ki spor medyasında, derbinin tanımını yapsın. Kriterlerini ortaya koysun. Sonra da baksın FB-GS maçına, derbi mi, değil mi?

Derbi dediğin nedir? Taraflar ülkenin en büyük iki kulübüdür. Güçleri eşittir. Kazanma olasılıkları da eşittir. Kimin kazanacağı, kimin kaybedeceği belli değildir, heyecanı o belirsizlik doruğa çıkarır.

Bakın bakalım FB-GS maçlarında durum bu mu? Değil. Kimin kazanacağı baştan belli. Uğur Dündar gibi Fenerliler “Tarih tekerrür etti” derken haksız olabilir mi? Sürekli sonucu tekerrür eden maça derbi denebilir mi?

Biri çıkıp “Türkiye’de derbi maç kalmamıştır” desin artık. Durumu ilan etsin. Yok mu bir tek cesur kişi?

AKLIMDA KALAN

Ünsal Hoca’nın ardından hissettiklerim: Yok, gecikmiş bir yazı değil bu. Bu sabah fakülteden bir arkadaşım “Ünsal Hoca konusunda fakülte ve Üniversite olarak geride kaldık” dedi. Haklıydı. Marmara Üniversitesi Ünsal Hocayı sahiplendi. Medyada tanıyan tanımayan sahiplendi, Ünsal Hocadan kendisine pay çıkardı. Oysa Ünsal Oskay önce bir Ankara Üniversiteliydi. Mülkiyeliydi. Basın-Yayın Yüksekokulu’muzun efsane hocasıydı. Bir akademisyenin en verimli zamanı gençlik zamanlarıdır. Ünsal Hoca en verimli zamanlarında Ankara Üniversitesi’ndeydi. Bizim kültürümüze ve bilgimize çok şey katmıştı. Biz de ona, bu kurumun eleştirel düşünce anlayışını ve kültürünü katmıştık. Onu uğurlamak ve anmak herkesten çok bize düşerdi. Bize verdiklerin ve bizden aldıkların için teşekkür ederiz Ünsal Hocam…