Nuran YILDIZ

KİM BU ADAM?

----- 10.02.2010 - 00:01 -----

Gerçekten de kim bu adam? Neyin nesi? Önemi nereden? Hangi önemli filmlerin altına imza atmış? Hangi kayda değer ödülleri almış?

Bir anlatı dili var mı? Hangi sinemasal değeri yaratmış?

Bende bu soruların hiçbir yanıtı yok. Öyleyse başka bir soru geliyor akla: Bilmediğimiz hangi bağlantıları var?

Adam her yerde. Sanırsın ki Akira Kurosawa! Olmadı Fellini!

TBMM’nin organizasyonlarına katılıyor. Bir gölge gibi katılsa iyi, kürsüye çıkıyor, çıkarılıyor. Meclis’te vekillere Türkiye’yi nasıl yönetecekleri dersi veriyor. Ne cüret! Bu cüret nereden geliyor?

Cemaatin adamı desem, cemaatin önde gelenleri bile bu kadar niteliksiz birini şımartmaya gerek görmez.

Şimdi de Cumhurbaşkanının uçağında ailece. Hindistan’a gitti. O uçağa binme hakkı kazanan isimlere bakınca bu adam onların çoğundan daha kötü değil aslında. Yine de isyan edesi geliyor insanın, Türk sinemasını temsil etme hakkını ona kim verdi diyesi geliyor.

Bir Yavuz Turgul değil de neden Sinan Çetin?

Türk sinemasının filozofu Nuri Bilge Ceylan dururken neden bu adam?

Sinematografisinde gelip gelip karşımıza “Berlin in Berlin” çıkıyor. O da Hülya Avşar’ın mastürbasyon sahnesiyle meşhur.

“Çiçek Abbas” desen bugün bağlasan o filmi yapmaz arkadaş.

İyi filmlere ne yönetmen ne de yapımcı olarak imza atmışlığı yok ama popüler kültürü pompalayan dizilerden epey para götürmüşlüğü var.

“Olabilir, Cumhurbaşkanıdır, kimi isterse onu uçağına alabilir” diyebilirsiniz. Öyle yapıyor zaten. Kişisel takılıyor.

AKLIMDA KALAN

Arda Turan’ın sinema kapatması: İletişimini pespaye bulduğum, acıdığım Arda Turan sevgilisinin filmi için sevgilisine sinema kapatmış. Eski sevgilisi eşofmanını aşağı çekti diye tavır koyan Arda nerede bu Arda neredeee? Sinemaya gitmek, başkalarıyla, kalabalıkla film izlemek demektir. Tadı da öyle çıkar. Sizden önce gelip oturmuşlara “pardon, pardon” diyerek ayaklarına basmadan, bazen de basarak yerine oturmak da dahildir buna. Yoksa bir beyaz perde değildir işin büyüsü. O perdeye herkesle birlikte dalmak, birlikte çıkmaktır. Sevgilisi için sinema kapatma görgüsüzlüğü son zamanların Arda’sına pek bir yakışmış ne yazık ki. Yarın da yan masaya yanar döner meyve tabağı yollar, kimbilir yolluyordur belki de..