Nuran YILDIZ

ANAYASA DEĞİŞİRKEN RUHUMUZ…

----- 24.03.2010 - 00:01 -----

Bakıyorum. Öylece…

Olup bitenler mi anlamsız, ben mi anlamsızım karar veremiyorum bir türlü.

Toplumca anlamlarımızı yitirmişiz. Ara ara kendimizi yitirmişliğimiz de oluyor.

Canımı en çok sıkan, ortak anlamlarımızı yitirmişliğimiz. Bir ucundan biz, bir ucundan onlar çektiler ve anlamlarımız onların elinde, anlamsızlıklar bizde kaldı…

Onlar her kimse artık…

Anlamsızca savrulmaktan yoruldu ruhlarımız. Ne konuşanı dinleyecek, ne de anlayacak haldeyiz.

Herkes Anayasa maddeleri sıralıyor. Değişecek olanlar. Olmayanlar. Hepsi tek pakette mi olsun, ayrı ayrı mı gelsin?

Ne Anayasa’yı değiştirecek olanların, ne de kamuoyunun ruh durumu müsait oysa. Bir anlasanız…

Diyeceğim o ki “Bu Meclis Anayasa değiştiremez mi, değiştirebilir mi?” tartışmasını bir yana bırakın. Bu ruh haliyle değiştirilecek Anayasa’dan hayır gelir mi ona bakın siz.

DEFOSUZ OLMAZ

Başbakan sinemacılarla konuşurken sinema ansiklopedisiyle yarışınca, yani “biliyormuş gibi görünmeyi” abartınca inandırıcılığı da sizlere ömür.

Anlattıkları gitti, promter’ı kaldı yadigâr.

Bir iki safın çıkıp “Başbakanın sinemaya bu kadar hakim olduğunu bilmiyordum” demesi dışında, ciddiye alan pek olmadı.

Bizimkiler böyle. Obama’yı taklit ederken aynen kopyalıyorlar. Sahicilikleri de kalmıyor. Obama ayrı, Erdoğan ayrı. Aynı sanıyor bizimkiler. Ayrı toplumda ayrı karakter, ayrı imaj.

Taklidin kolaycılığına kapılıp aslını unutmamak lazım.

AKLIMDA KALAN

Şekerbank’ın “Üreten susarsa, Türkiye susar” reklamı: Tamam konu iyi. Konsept sağlam. Görsellere de diyeceğim yok. Bu reklamın başarısı bunlar değil benim için. Bu reklamın başarısı sessizliğin vurgusu. Susmanın gücü. Çünkü gürültü içinde, sesini duyurmak için bağırdıkça gürültüyü büyütmekten başka bir işe yaramaz yaptığın. İnsanları gözlüyorum, radyo dinlerken ya da televizyon izlerken Şekerbank reklamının yarattığı ani sessizlik tüm dikkatlerini o yöne toplamalarını sağlıyor. O sırada televizyona bakmayanlar bile “Bir terslik mi var?” endişesiyle başını ekrana çeviriyor. Bazen sessizlik mesajın gücünü artıran bir yöntemdir… Hep diyorum ya…