Nuran YILDIZ

ETEKLERE YAPIŞARAK AYAKTA KALINIR MI?

----- 13.07.2010 - 11:30 -----

Ankara dışındayım. Pazartesi (dün) Deniz (sekreterim) arıyor, notlarını iletiyor. Arada bir yerde “Cumartesi günü, Bugün Gazetesinde Ali Atıf Bir sizden söz etmiş” diyor.

Doğrusu söz konusu yazar, ne yazdığını merak ettiğim biri değil. Büyük olasılık kan basıncının yükseldiği zamanlarda benimle ilgili ileri geri yazmasıyla yürütüyor işini.

Ne minvalde yazdığını tahmin ettiğimden önemsemiyorum ama nasıl yazdığını merak ediyorum. Köşesinde kendisine danışmanlık müşterisi ararken araya beni nasıl sıkıştırıyor ki? Tekniğini merak benimkisi.

Medyadaki, uçanı kaçanı takip eden arkadaşlarımı arıyorum, “okudunuz mu?” diye soracağım. Bugün Gazetesi okuyanı bulmak zor. Onu bulsanız bu kez adı geçen yazarı okuyanı bulmanız daha da zor.

Açıkçası bu kişi hakkında yazmak benim de hiç istemediğim bir şey. Bir kere “profesörlük” ünvanına saygı duymak istiyorum ki itiraf edeyim bu oldukça zor. İkincisi, eşi Çisil’i önemsiyorum.

Peki benimle derdi ne mi? Yazayım. Kariyerindeki çöküşten hep beni sorumlu tutmuştur. Bu fikir kendisini yiye yiye bitiriyor. Yıllar önce Hürriyet’teki köşesinden kovulmasına ben neden olmuşum onun hissiyatına göre. Bana atfettiği güç o kadar büyük yani.

Böylesi bir güç algısına itiraz edilir mi? Edilmez, deli miyim? Öyle düşünmeye ve kendi kafasında benimle dövüşmeye devam etsin. Etsin de…

Cumartesi yazısına göre Org. Başbuğ’un yakın çevresindeki ben, şimdi de Kılıçdaroğlu’nun yakın çevresindeymişim. Oray’a (Eğin) Kemal Bey'le röportaj falan ayarlıyormuşum.

Hadi Kemal Bey'le “yakın”lığımın, Genel Başkanlık dönemine değil de 15 yıl öncesine dayandığı ayrıntısını bilmiyor diyelim. İyi de hakkımdaki saçma sapan yazılarında adı geçenler nezdindeki itibarı (?) hiç de iyiye gitmiyor. “Onu almayın, beni alın” demek bir profesöre hiç yakışmıyor.

Duyduğuma göre bugün de (Salı) beni yazmış. Konya Ticaret Odası Başkanı'nın sakalını kestirmişim ve bir sakala emanet itibarını yerle bir etmişim. Kemal Bey'i hakkımda uyarıyormuş. Başkanı tanırım da, sakallı halini hiç görmedim. Görseydim belki de kestirirdim orasını bilemem. Ancak haber kaynağı kendi cemaatinden bir Internet sitesi. Boyacının şahidi, şıracı durumu. Bu yazı nedeniyle yasal yollara başvuruyorum.

Eğer Kemal Bey'le görüşmeyi ve beni ona anlatmayı çok istiyorsa, kendisi için randevu alabilirim, böyle köşelerden bağırmasına hiç gerek yok.

Varsa bir seveni, bu yazara demeli ki “Koskoca profesörsün, biraz rahat olmak lazım…”

Yoksa Oray’ın dediğini yapıp “O düzeye inmemek lazım” önerisini dinlese miydim? Karar sizin.

AKLIMDA KALAN

Her ilişkinin sonuçta bir menfaat ilişkisi olduğuna dair bir itiraf: Metin Özülkü, Eda Özülkü’yle 21 yıllık evliliklerinin sırrını açıklarken “Ne kadar severseniz, ne kadar aşık olursanız olun, kişisel menfaatler bir yerde çıkıyor. Menfaatler karşılıklı okşanırsa, o ilişkinin çok uzun sürmesi kaçınılmaz oluyor,” diyor. Doğrusu ilk anda, bedene değen buz gibi su etkisi yapıp irkiltse de romantizm, aşk, anlayışın ötesinde ilişkilerin hiç de masum olmayan bir yönünü ortaya koyan cesur bir açıklama. Üzerinde düşünmeye değer.