Nuran YILDIZ

CANIM İSTEMİYOR…

----- 12.01.2011 - 11:30 -----

Bugün canım yazı yazmak istemiyor. Benim de lüksüm bu. İstemeyince yazmamak!

Okur kızacak şimdi. “Var mı öyle şey?” Diyecek. Canın istemediği zaman yazmayacaksan ne diye bu siteyi açtın?” Diyecek.

“Yazı”nın öznesi yazar mı, okur mu felsefi tartışmalarına uzananlar olacak.

Ben ise bugün yazmama lüksümü kullanmaya kararlıyım.

“Bugün canım çalışmak istemiyor” deme lüksüm olmuyor. “Bugün işe gitmeyeyim”, “Bugün derse girmeyeyim”, “Bugün toplantıları iptal edeyim”, “Bugün telefonlara bakmayayım” deme lüksüm yok.

Mesela “Bugün de yataktan çıkmayayım” diyemiyorum. Oysa mesai gidiş-geliş saati imzası verme zorunluluğu olan bir işte de çalışmıyorum.

Millet ortada görünmüyor, arayanı soranı olmuyor. Ben birkaç saat geç gitsem “Aradık yoktun, ne oldu, neyin var?” sorularının arkası kesilmiyor.

“Öğleye kadar gitmeyeyim” desem, öğleden sonra kaçan ipin ucunu bulmak zorlaşıyor.

Geçenlerde “işe gidiyorum” dediğimde sabahın köründe, sevgili Hakan Gündüz “Hayrola, kepenkleri mi açacaksınız?” demişti. Üniversiteye “iş” dememi anlamak istemiyor, oysa yöneticilik üniversitede de olsa bir “iş”tir.

Sonuçta bana kala kala “yazı yazmama lüksü” kalıyor. Biliyorum onun da hesap soran okuru var ama sorun etmiyorum.

Bugün canım yazı yazmak istemiyor. Aklımdan geçenleri kendime saklamak istiyorum. Sakıncası yoksa…

Hasta mıyım? Değilim, şimdilik. Yorgun muyum? Evet ama daha yorgun günlerde bile yazdım. Keyifsiz miyim? Belki, bilmiyorum, düşünmedim.

Açıklama yapmam gerekiyor mu? Bugün yazmak istemiyorum.

AKLIMDA KALAN

Dün arayan bir arkadaşımın söyledikleri: Telefonu açtım, karşımdaki ses “Bugün gişeye oynayan filmler gibi yazmışsın” dedi. Anlamadım. Açıkladı: “Çok satan kitaplarda, gişe yapan filmlerde ne varsa ‘Nereden Nereye’ başlıklı yazında hepsi var. Murat 131’li nostalji var. Porno var. Seks var. Ölüm var. Hasılat getirici her şey var.” Güldük. Hem de çok güldük.