Nuran YILDIZ

YURTSEVER CHP’Lİ KİM?

----- 23.02.2011 - 01:00 -----

Bu kez Şamil Tayyar’ı ciddiye aldım. İddiası yabana atılacak türden değil.
Kendisine Soner Yalçın’ın (nedense) Baki Özilhan’a yazdığı mektubu kimden aldığını soranlara yanıt vermiş: “Yurtsever bir CHP’liden aldım” demiş.

Mektubu savcı vermemiş.

Polis vermemiş.

Yurtsever bir CHP’li vermiş!

Şimdi CHP yönetimine düşen, Şamil Tayyar’a mektup teslim edecek kadar “yurtsevmiş CHP’li” iddiasını ciddiye almak ve araştırmaktır.

Ya gerçeği söylüyorsa?

Şamil Tayyar, Soner Yalçın için “ya suçlu değilse” sorusunun yanından bile geçmez ama ben onun için aklımdan geçiriyorum: Ya Şamil Tayyar doğru söylüyorsa?

CHP bu konuyu araştırmalıdır hem de hiç geciktirmeden.

AKLIMDA KALAN

Tarihin izi: Türkiye’nin ve dünyanın en önemli müzelerinden birini geziyorum. Binlerce yıl geriden gelen her tarihi eserin/objenin önünde, yaşadığım anın geçiciliği ve dolayısıyla anlamsızlığıyla burun buruna geliyorum. Şu küpeyi takan kadının bedeni yok olmuşsa da hayalleri havada asılı duruyor mudur halâ? Şuradaki testi kimin ağzına su taşımıştı acaba? Bugün bile o kadar güzelini görmediğim altın bilezik hangi bilekte parlamıştı? Bizim gözümüz değmeden binlerce yıl önce, hangi ellerin izi vardı bu eserlerde? Zamanın içinde kaybolup giderken sorularla, binbir merakla, bize eşlik eden görevlinin sorusuyla kendime geliyorum: “Tarihi eserlerin bakımının yapıldığı atölyeyi de görmek ister misiniz?” Kim istemez! Küçük, penceresiz bir mekanda, üç genç arkeolog çalışıyor. Biri objelerin fotoğraflarını çekiyor, biri çizim yapıyor, biri de inceliyor. İlk dikkatimi çeken ellerinde eldiven olmaması! Tarihi eseri, anlamlı, önemli kılan üzerlerindeki tarihin izi onların umurunda değildi. Çıplak elle tuttukları parçalar benim gözümde sihri kaybolmuş, izi silinmiş sıradan objelere dönüşüverdi. Bir kez daha kızdım kendime, ne diye bildiğimle, gördüğümle yetinmeyip arka planına da bakmak istemiştim ki? Daha fazlasını öğrenmek istemek ne kadar da mutsuzlaştırıcı…