Nuran YILDIZ

CHP GENEL BAŞKANINDAN NE BEKLİYORUZ?

----- 02.12.2013 - 00:01 -----

MGK’nda imzalanan belgeyle “cemaati” bitirme kararı alınmış. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bir heves soruyor: “Sayın Erdoğan’ın konuşmasını bekliyorum. O belgeye hangi gerekçeyle imza attı?”

Madem kendisi Başbakandan açıklama bekliyor, bize de CHP genel başkanından ne beklediğimizi söylemek düşüyor:

-“Cemaat”in avukatlığını yapmakta gösterdiği hızı, suçsuz insanların dalgalar halinde tutuklandığı sırada da göstermesini,

-Türkiye’nin geleceğini konuşmak için ABD’ye gitmek yerine halka gitmesini,

-Yanında götürdüğü gazeteciler arasında Halk Tv’den ya da Sözcü’den birilerini de götürmesini,

-CHP tarafından yönetilmeyen belediyelerin adaylarının bir an önce açıklanmasını beklerdik.

NE BU, MEZARLIKTAN MI GEÇİYORUZ GECE VAKTİ?

Sanki onca kriz yetmezmiş gibi, iktidar partisinin MKYK üyesi Yasin Aktay “Türk diye bir ırk yok” demiş.

Pişmiş aşa soğuk su katmak diyebilirdik ancak ateşe benzin dökmek daha doğru bir benzetme.

Yasin Aktay bunu neden yaptı bilinmez. “Cemaat”in içerdeki adamı gibi, iktidar partisini zora sokacak türden bir cümle bu.

Beni esas ilgilendiren ise, Kenan Evren’in “Kürt diye bir şey yok” demesiyle 1980’lerde, terör sorununun dallanıp budaklanması arasındaki ilişki.

Ya şimdi birileri de Yasin Aktay’ın “Türk diye bir ırk yok” sözünü ciddiye alıp “Artık Apo yok, Memo var” derse.

AKLIMDA KALAN

“Komedyeni mi seçersiniz, iş adamını mı?” Sorusu: Bu soruyu kadınlara sorsanız kesinlikle ilkini seçerler. Bu normaldir. Kadınlar gündelik yaşamın içinde o kadar streslenirler ki, olur olmadık her şeyi kafalarına takarlar, birinin onları güldürmesini, yüz kaslarından başlayarak tüm bedenlerini gevşetmesini isterler. Peki, aynı soruyu aklı başında insanlara sorarsanız yanıt ne olur? Onlar da komedyeni seçiyorlar! Boğaziçi gibi Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden birinin mezunlar gecesinde de öyle olmuş. Öyle görkemli isimler var ki mezunlar arasında, Boğaziçi’ni çıkarsanız sanki ülke komaya girecek sanırsınız. Bilim dünyası, sanat dünyası, iş dünyası hepsi orada. Açık artırmayla yemek yenecek iki isim var; Cem Yılmaz ve Hüsnü Özyeğin. Cem Yılmaz, baba olup espriden kesilinceye kadar tartışmasız en büyük komedyenimiz, Hüsnü Özyeğin ise taşa dokunsa kâr elde edecek türden bir iş zekası. Komedyenle yemeğe verilen para, iş adamıyla yemeğe verilen paranın iki katı. İnsanın ODTÜ’ye, İTÜ’ye dönüp “Mühendis yetiştirmek için o kadar kafa yoracağınıza aradan bir iki komedyen çıkarıverin” diyesi geliyor.