Nuran YILDIZ

Haberturk.com - Arşiv

Dişli'nin istifası Erdoğan'ın karizmasını çizdi

Tamam, olay ortaya döküldükten hemen sonra, en yakın siyaset arkadaşlarından birisinin istifasını istemek doğru değil.
Tamam, muhalefet partisi istedi diye parti yöneticisinin istifasını istemek mantıklı da değil.
Ancaaak, şaibeli bir durum partiye de bulaşmaya başlamışsa ve bu durumda parti yönetimindeki şaibeye konu olan arkadaşın istifası kaçınılmaz olmuşsa “sen bilirsin” demek karizmayı da imajı da çizdirmektir.
Tayyip Erdoğan karizmasının talep görmesinin yarattığı beklenti “istifa et kardeşim” demeyi gerektirirdi.
“Sen bilirsin” ne kadar pespaye bir yanıtsa “istifa et” o kadar karizmatik bir yanıttır liderler için. (Liderlikte sıkıntısı olanlara duyrulur.)

DEMEK Kİ VEFA YALNIZCA BİR SEMT ADI DEĞİLMİŞ!

Dün İl Garnizon Komutanı Korg. Galip Mendi, Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan iki emekli generali ziyaret etti.
Bu ziyaret 3 kısa cümleyle kamuoyuna duyuruldu. Özenle seçilmiş üç kısa cümle.
İlk cümle durum bilgileri vardı. Ama ikinci cümlede yer alan “TSK’ya uzun süre hizmet eden iki emekli komutana yapılan bu ziyaret TSK adına gerçekleştirilmiştir” ibaresi bir çok mesaj içeriyordu.
“TSK’ya uzun süre hizmet eden” vurgusu bir vefa örneğinin göstergesi.
“TSK adına gerçekleşen ziyaret” vurgusu ise kamuoyuna ve ordunun kendi iç kamusuna, hedef kitlesine bir mesaj olarak dikkat çekici.
Bu ziyarete ve açıklamaya “kamuoyu ne dedi”, “siyasetçi ne dedi” bakış açısıyla değil, “kurumun kendisi ne hissediyor” bakış açısıyla bakmak gerekir.
Son cümle ise yargıya saygı ve güven duygularının altını çizmiş. Bu yönde gelecek eleştirilerin önünü kesmek için.
Dahası ziyaret 11:30’da gerçekleşiyor, açıklama 11:40’da yapılıyor. Görüşme başladıktan hemen sonra. Böyle yaparak “Ey kamuoyu biz sizden gizli bir şey yapmıyoruz. Görüşme başlamadan önce ilan edip işi şova dökmek istemiyoruz ama gizlemiyoruz da” diyorlar.
TSK personelini vicdanen rahatlatan bu ziyaretin bence anlamı kendisinden daha büyük.
Demek ki neymiş? Vefa yalnızca bir semt adı değilmiş.

AKLIMDA KALAN

Eleştirmeye karar verene gerekçe bulmanın kolay olması: Askerin iki emekli komutanı ziyaret etmesi medya için bulunmaz nimetti. Habertürk’te Cüneyt Ülsever “Asker bu ziyaretle Ergenekon’da taraf oldu” diyordu. Hani abartılı yorum ödülü dağıtılsa sahibi Ülsever olacak. Kanaltürk’te ise Ergenekon’la ilgili bilgileri savcıdan önce ele geçirmesiyle gündeme gelmiş olan gazeteci, ziyareti 28 Şubat öncesi Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın laikliğe karşı suç işleyen Belediye Başkanını ziyarete benzetiyordu. Bu gazeteci adaletin gerçekleşmesinden sorumlu Adalet Bakanıyla, asker ziyaretini karşılaştırdığına göre ya Ergenekon savcısını askeri savcı sanıyor ya da TSK’yı Adalet Bakanlığı.

(Haberturk.com 04.09.2008)