Nuran YILDIZ

Haberturk.com - Arşiv

Binde 2 için bahse girmeye hazırım

THY Genel Müdürü Temel Kotil, reklam için Kevin Costner’a 1 milyon dolar ödenmesinin nedenini Vahap Munyar’a şöyle açıklamış:

“THY’nin cirosu 5 milyar doları geçecek. Reklam filmi 70 ülkede gösterilecek. Reklamların binde 1 katkısı olsa ciro 50 milyon dolar artar.”

Daha önce de “Neden Kevin Costner?” sorusuna da “Kimse kim bu demesin, hemen tanınacak biri olsun istedik” yanıtını vermişti.

Bu yanıtı okuyunca “Madem öyle, Kevin Costner olur mu hiç?” diye söylenmiştim. George Clooney dururken..

Clooney hem hemen tanınırdı hem de üstüne göz ziyafeti çekerdi.

Adı üstünde THY “first class” bir imaj için first class bir aktör seçmeliydi silinip gitmekte olan bir aktör yerine.

Çünkü işin aslı aktörün tanınır olmasından öte “imaj transferi”dir. Eğer işin içinde “Clooney imajı” olsaydı THY cirosuna en az binde 2 katkısı olurdu.

Sınama olanağımız olsa bu iddia için bahse bile girebilirdim.

Bu bahiste de George Clooney’e duyduğum hayranlığın hiçbir etkisi olmazdı, tamamen rasyonel..

NURAY MERT ŞİMDİ YERİNİ BULDU

Zaman zaman kızdığım ancak çokça beğendiğim yazıların sahibi Nuray Mert artık Hürriyet’te de yazıyor.

Dünkü ilk yazısı “makul olmak” üzerineydi ve her sözcüğüne imza atabilirdim. Sanırım Nuray Hanım Hürriyet’te gerçek yerini buldu.

Daha çok insan tarafından okunacak olmak Nuray Mert’e iyi gelecek, içimde öyle bir his var. Radikal’in soğuk duvarları içinde, hep teninin içine özenle hapsettiği enerjisi çok okunur olmakla dışarıya çıkacak.

Onun yazılarından zevk almak için ince iğneyle kuyu kazar gibi uğraşmaya gerek kalmayacak sanırım.

Gittikçe daha bakımlı, daha kadın olmasının derin bir aşkla ilgili olduğu kesin. Gerçek bir aşk ya da yazı aşkı orasını bilemem ama her neyse Nuray Mert’e iyi şeyler getirmeye devam edecek gibi.

Böyle mi olacak merakla bekliyorum.

AKLIMDA KALAN

Bir Osmanlı erkeği olarak Tan Sağtürk: İnsan terk edilince, üstüne bir de aldatıldığını öğrenince ateşi çıkıyor demek ki. Ne dediğini düşünmeden konuşuyor. Tan Sağtürk’ten söz ediyorum. Hani ülkemizin tek baletiymiş gibi muamele gören, gördüğü her kamera önünde parmak ucunda dönen Tan Sağtürk’ten. Öyle bir laf etmiş ki okudukça güldüm, güldükçe okudum. “Osmanlı erkeğiyim, istediğimin yapılmasını isterim. Sevgilim her sabah kalkıp kahvaltımı hazırlamalı” demiş. Gözlerimi kapayıp Tan Sağtürk’ü Osmanlı erkeği olarak düşündüm, beceremedim. Sağtürk’ün Osmanlı erkeği tanımındaki sığlığı bir yana “çöpü ben atmak isterim” saplantısının Osmanlı erkek tahayyülündeki yeri ne ola ki?

(Haberturk.com 20.01.2009)