Nuran YILDIZ

Sabah Gazetesi - Arşiv

Gerçek her 'Sabah' senin

Sabah'ın yeni kampanyası tasarlanırken 'gerçekleri göstermek güç mü ister, cesaret mi?' tartışması yaşandı. 'Cesaret' öne çıktı çünkü, gerçeklerin üstüne yatan güçlülerin sayısı çoktu. Gücünü gerçekleri yansıtmamaktan ya da eksik yansıtmaktan besleyenler de az değildi. Bu nedenle Sabah'ın yeni kampanyasının konsepti 'gerçekleri göstermek cesaret ister' oldu.
Sabah, kampanyada, güvenilirlik araştırmalarında alt sıralarda yer alan medyanın ilkeli, doğru habercilik sorumluluğuna vurgu yapıyor. İsmailağa cemaatinde olup biteni, Papa'nın tartışma yaratan konuşmasını ilk yazan Sabah. Haberleriyle son haftaların gündemini belirledi. Sabah yazılamayanları yazdı, diğerleri onu takip etti. Okura ve okurun bilme hakkına saygı gösteren bir gazete olma ilkesini hayata geçirmeyi amaç edindi .
Kampanyanın gazete, dergi, televizyon ve bilboard görüntülerinde aynı duruma iki farklı bakışı gösteren dramatik fotoğraflar ve etkileyici müzik dikkat çekiyor. Gerçeğin nasıl kırılabildiğini gösteren fotoğraflar ve reklam dili çok konuşulacak . Konuşulmalı.

Biletler ucuzlarken markalar ucuzlamasın

Önce Pegasus 25 milyona uçurduklarını söyledi. Sonra, Onur Air'den 1 YTL'lik bilet geldi. Rekabet kaliteyi artıran, fiyatı düşüren yeni yol ve yöntemlere (inovasyon) gerek duyurabilir. Bu noktada firmaların dikkat etmesi gereken, müşterinin firmayla ilgili algısının, firma ve hizmetin imajının zarar görmemesi.
Havacılık firmaları bu indirimlerle pazar paylarını artırdıklarını iddia etseler de ciddi prestij ve inandırıcılık kaybına da uğruyorlar. Sanki bütün uçuşlarda, bütün koltuklar için uygulanan bir indirim izlenimi yaratıyorlar. Yolcular indirimin koltukların yaklaşık yüzde 5'i için olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğruyor. Bilet kalmadığını öğrenince de ikinci bir aldatılmışlık duygusu yaşıyorlar. Aldatılmışlık duygusu ise o uçuşla sınırlı kalmayıp markaya yansıyor. Ya eski ulaşım alışkanlıklarına geri dönüyorlar ya da pahalı da olsa geri çevrilmeyeceklerinden emin oldukları şirketlere daha güçlü bir bağla dönüyorlar.
Şirketler pazar paylarını artırmak için potansiyel müşteride hayal kırıklığı yaratıyorlar. Astarı yüzünden pahalı derler ya, öyle.

Yeniden Vakko'ya dönüş

Cem Hakko'nun eşini aldatmasının fotoğraflanmasıyla başlayan ve boşanma sürecinde devam eden kötü iletişiminde, Vakko imajının zarar görüp görmediği tartışılmıştı. Araştırmayla saptanabilecek bu sorunda kişisel düşüncem 'zarar gördüğü' yönündeydi . Çünkü, Vakko, Hakko ailesinin değerleriyle bütünleşmiş bir markaydı. Zarar görmediğini söyleyip Vakko'yu Coca-cola markasıyla aynı yere koyanlar da oldu.
Cem Hakko'nun gazetecilerle toplantı yapmasına ve yeni çözüm yollarına başvurmasına bakılırsa, demek ki elinde markanın zarar gördüğüne dair veriler var. Markaları korumak yaratmaktan daha çok emek ister.

Haydarpaşa garı için...

Tarihsel, toplumsal ve siyasal nedenlerle simgesel değerleri olan mekanlar vardır. Haydarpaşa Garı da onlardan biri. Marmaray tüp geçit projesi nedeniyle 2007 yılından itibaren Gebze ile gar arasındaki tren trafiği kesilecek. Duruma dikkat çekmek için "Haydarpaşa'da Zaman ve Uzam" adlı görsel ve sözlü tanıklık etkinliği düzenlenmiş. TCDD arşivinden görüntüler, garda çekilen Türk filmlerinden kareler, fotoğraflar, tiyatro gösterileri ve dinletilerin yer aldığı etkinlikler 23-26 Eylül'de gar binasında sergilenecek. Kentin hafızasına sahip çıkmak için iyi bir fırsat olabilir.

Umut veren siyasi lider nikahta belli olur

Kim ne derse desin, Türkiye'de siyasal süreçlerin belirleyicileri kolay değişmez. İstediğiniz kadar teknolojik olanaklardan, yeni siyaset biçimlerinden söz edin. İşin özü seçmenle yüz yüze iletişimdir. Türkiye'de liderin yüz yüze iletişim fırsatının en önemli ortamı ise mitingler.
Ancak düğünleri de yüz yüze iletişim olanağı açısından yabana atmamak gerek. Özellikle nikah şahitliği koltuğu stratejik bir önem taşır . Bu nedenle de son yıllarda, önemli nikahlardaki şahit sayısında bir patlama söz konusu. Sanırım rekor, dörder şahitten sekiz şahitle kıyılan nikahtadır.
Bir parti başkanının davetli olduğu düğünde nikah şahitliği yapması önemli bir gösterge. Eğer bir liderin nikahlara şahit olarak çağrılması yoğunlaşmışsa bilin ki o liderin seçimdeki şansı yüksektir. İlgilenenler diğer liderlerle kendisinin nikah şahitliği sayısını karşılaştırsın, bir gelecek tahmininde bulunsun.

Sevgilinin sözcükleri

Son günlerde evli adamların eşlerini aldatmalarıyla ilgili birçok gerekçe ortaya atıldı. Suç Viagra'nın üstünde kaldı. Konuya internette dolaşan ve işin iletişim boyutunu ortaya koyan bir anektodla katkıda bulunsam iyi olacak.
Adam anlatıyor: "Yurtdışından dönüşümde, freeshoplar'ın önünden karıma, kızıma ve sevgilime aynı mesajı çektim; burada parfüm ucuz. İstediğin bir marka var mı? Karım 5 adet, kızım 2 adet en pahalı parfümlerden istedi. Sevgilimden gelen mesaj ise kelimesi kelimesine şöyleydi:
'Benim için en güzel parfüm senin kokun. Sen gel yeter.'
Eşiniz ne kadar güçlü, umursamaz görünürse görünsün, onunla kurduğunuz iletişimde ilgi ve şefkat sözcüklerini duymaya gereksinimi vardır. Eşlerin dikkatine...

Aklımda kalan

Darbe imajına darbe
Tayland'da bir darbe oldu, evlere şenlik. Askerlerle hatıra pozları verenler, ordu komutanı yerine darbeyi halka duyuran güzellik kraliçesi ve ordunun medyayı cep mesajıyla uyarması. Levent Kırca'nın darbeli skeçleri gibi...
Faye Dunaway'in star saptaması
"Hollywood'da bugün başrol üstlenenleri star olarak düşünemiyoruz. Bir Greta Garbo gibi değiller. Star olmak riskli bir durumdur. Akıl sağlığınızı zor korursunuz." demiş Dunaway Antalya'da. Türkiye'deki star çokluğunu görse, bizim akıl sağlığımızı nasıl koruduğumuza şaşırır kesin.
Hülya Avşar'ın siyaset planı
Avşar, 2 ya da 3 sene içinde mutlaka herhangi bir partide sosyal bir şeylerle ilgilenen biri olacakmış. İşte Hülya Avşar bu. Hangi partide olacağını, hangi konuyla ilgileneceğini belirlememiş. Yalnızca imajı için 23 sene içinde politik bir şey yapması gerektiğini düşünüyor o kadar. Medyayı nasıl meşgul edeceğini planlıyor, içeriğin kimsenin umurunda olmadığını biliyor.

(Sabah Gazetesi 24.09.2006)