Nuran YILDIZ

GERÇEK GÜNDEME DÖNELİM

----- 08.06.2011 - 00:01 -----

Hiç bu kadar kafa karıştırıcı bir seçim süreci yaşadığımızı hatırlamıyorum. Bir gerçek gündem var, bir de gerçek olması için her tür saçmalığın yan yana konduğu bir gündem var.

Biz gerçeğine bakalım.

Bu hafta sonu seçim var. Seçim kampanyaları sürecinin analiz edilmesi gereken pek çok alt başlığı var.

-Siyasal reklamların gördüğü ilgi analiz edilmeliydi.

-Mitinglerin seçme davranışına etkisi üzerinde önemle durulması gereken bir konuydu. (Yüksek Lisans tezimde bu konuyu incelemiştim.)

-Ve elbette, çok yıllar sonra Diyarbakır gibi önemli kentte üç liderin de miting yapmasının anlamı üzerinde durulmalıydı. Fakat konu yine skorer bir bakış açısıyla ele alındı medyada. Kaç kişi gitmiş? Kaçı Türk, kaçı Kürtmüş? Hangi liderin mesajı hangisinden önemliymiş vs.

Oysa AKP, CHP ve MHP liderlerinin Diyarbakır ziyareti birbirlerinden çok farklı çerçevelerde değerlendirilmelidir.

Hükümetin Diyarbakır’da ciddi bir tabanı vardır. Hem Başbakanın kişisel sempatisi hem de Diyarbakır’a götürdüğü hizmetler onun Diyarbakır’a gitmesini de, orada ciddi bir kalabalık toplamasını da doğallaştırır. Üstelik buna AKP’nin Diyarbakır’daki vekil adaylarının katkısını da eklemek gerek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır mitingi ise önemli bir eksikliği gidermesi açısından önemliydi. Başbakan geçmişte CHP’nin Diyarbakır’a gitmemesini politik gerekçelere dayandırsa da çok daha basit bir gerekçesi vardı. Sayın Baykal miting düzenlemekten hoşlanmayan belki de mitingin politik bir getirisi olduğuna inanmayan bir liderdi. Dolayısıyla yalnızca Diyarbakır’a değil, pek çok başka kente de gitmedi. Onun tersine Kılıçdaroğlu her kente gitmekten daha da öte, gidilmedik kasaba bırakmamaktan yana.

Belki de Deniz Baykal hiçbir seçimde bu seçimdeki kadar faal olmadı.

MHP’ye gelince… Bahçeli’nin Diyarbakır’a gitmesinin simgesel önemi politik öneminden çok daha fazladır. Bahçeli Diyarbakır’a gitmekle çözüm sürecine katkı vereceğini, MHP’nin bugüne kadar olan “toptan red” tavrını artık benimsemediğini göstermektedir. Üstelik sevgili Kemal Can’ın NTV’de belirttiği gibi “Bahçeli’nin Diyarbakır’daki söyleminin diğer illerdeki söyleminden farklı olmamasının, Diyarbakır’ı da diğer illerden farklı görmediği” anlamının çıkabileceği de unutulmamalı.

Üç liderin de üsluplarına bakılırsa uzlaşma zor, ancak… Üç liderin de yolunun Diyarbakır’da kesişmesine bakılırsa seçim sonrası uzlaşma neden olmasın?

AKLIMDA KALAN

Sorular… Sorular ve de yanıt: Birkaç gündür adımın da yer aldığı Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin haberler sonrasında… Adı geçenlerden üçü sorular sordu: Erkan Mumcu “Nereden çıktı bu saçmalık?” diyerek itiraz etti. Ben hiç dahlim olmayan bir konuya dahil olmamla ilgili “Neden ben?” dedim, İlker Başbuğ iki yıl önce bulunduğu iddia edilen bir belge için “Neden şimdi ?” dedi. Son aylarda ülkemizde soru çok, yanıt yok derken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin yanıt verdi: “Tüm bunlar seçime 4-5 gün kala gündem değiştirmekten başka bir şey değil.”