Nuran YILDIZ

CHP’LİLERİN DUYMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ

----- 26.02.2012 - 00:01 -----

Belki de ilk kez, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP’lilerin duymak istediklerini söyledi. CHP’nin sorunu yaslandığı düşünceler değildir, yaslanamadığı parti tabanıdır, cümlesinin gereğini yaptı.

CHP tabanı, Kemal Beyin söyleminden rahatsızdı. Haksızlıklara karşı durulmadığını düşünüyordu. CHP’nin tarihine mesafeli duruşundan hoşlanmıyordu. Nihayet Kemal Bey, CHP tabanının isteklerini anlamış, ruhunu çözmüş görünüyor.

Kurultay konuşmasında, CHP’nin tarihine yöneltilen suçlamalara karşı, susmak ya da savunma yapmak yerine, tarihi gerçekleri anlattı. Sinik, savunmacı iletişim tarzından özgüvenli bir ifadeye geçti. Onu bu noktaya iten CHP içindeki muhalefettir.

CHP’nin bir başarı öyküsü olduğunu anlattı. Tarihine sahip çıktı. Başardıklarını anlattı. Mustafa Kemal’e sahip çıktı. Çekingenliği attı. Herkese seslenmek yerine önce kendi tabanına sahip olmak gerektiğini fark etmiş görünüyor.

Aralık 2010’da kendisiyle yaptığımız bir sohbette “Önce kendi tabanınıza güven vereceksiniz ki, rahat kararlar alabilesiniz” demiştim. O cümlenin gereğini bu kurultayda yaptı.

AKLIMDA KALAN

“Beni CHP’lilerden korumak göreviniz yok” sözü: Parti içi muhalefet CHP için bildik bir durum. Yine öyle oluyor. Muhalif bir isim tepkisini koyunca Kemal Beyin korumaları o kişinin etrafını sarıyor. Salondan çıkmaya zorluyor. Bu sırada korumalar Genel Başkanın etrafını sarıyor. O arbede içinde, Kemal Beyin korumalara verdiği yanıt, bence ülkemizin siyasi tarihinde önemli cümleler arasındaki yerini aldı: “Beni CHP’lilerden korumak göreviniz yok!”