Nuran YILDIZ

GÖLGE GENEL BAŞKAN

----- 14.02.2013 - 08:45 -----

Sonunda oldu. Baykal CHP grubunda kürsüye çıktı ve konuştu. Durum kimseyi şaşırtmadı.

CHP’nin tabanının istediği mesajları vermiş oldu. “Ben buradayım” demedi ama “isterseniz ben buradayım” dedi.

Baykal’ın şanssızlığı konuşmasının, Kemal Beyin grupta ulusalcılara sahip çıkan bir konuşma yapmasına rastlaması oldu.

Bu rastlantı mı? Değil. Kemal Bey, Deniz Beyin konuşma yapacağını bildiği için, ne diyeceğini de tahmin ederek ön almak istemiş olabilir.

Yine de. Sonuçta CHP’de gölge genel başkanlık dönemi başlamış oldu.

THY KIYAFETLERİ NEDEN BU KADAR SES GETİRDİ?

Modacı Dilek Hanif’in karizmasını bir uçtan diğer uca çizen THY tasarımlarını görmeyen kalmadı.

Durumdan çıkan sonuç şu: Ya Dilek hanım gerçekten iyi bir tasarımcı değildi, “iyi tasarımcı” imajını iyi medya desteğiyle sağlamıştı, ya da müşteriyle (THY) empati kurma işini abarttı.

Medya kendisini severken iyiydi. Paris defilelerini medyanın anlat anlat bitirememesi de iyiydi. Ne var ki bu hep böyledir. Kariyerinizi medya üzerine inşa ederseniz, medya üzerinden de yerle bir edilebilirsiniz. Ülkem böyle durumları gösteren örneklerle dolu.

Dilek hanım ağlamaklı ses tonuyla kendini savunurken diyor ki “Eleştirilen kıyafetler henüz sonuçlanmamıştı.”

Güldüm. Böyle tuhaf şeyleri tasarlayacaksın. Tasarlamakla kalmayıp kesip biçip dikeceksin. Kesip biçip dikmekle kalmayacaksın bir de giydireceksin.

Kusura bakmasın işinde iyi ve usta olan insanların karalama (eskiz) çalışmaları bile bir kaliteye sahiptir. Pespaye bir şeyi çizmezler ki, diksinler.

Yine de. Benim derdim ne Dilek Hanif ne de o komik kıyafetler. Beni asıl düşündüren o kıyafetlerin gördüğü tepkinin nedenleri.

Bu kadar insan neden kafayı THY’nin kıyafetlerine taktı? Neden sorun yaptı?

THY’nin elimizde kalan göz önündeki tek milli değerimiz olmasıyla tepkiler arasında bir ilgi olmalı. Tehlikeli ulus sözcüğünü kullanarak söylüyorum, ulus olarak sahip olduğumuz, ulusa ait olan bir şeyi koruma isteğimizden olmasın bu itiraz/sahiplenme? Bir tür son kale gibi.

Bu arada böylesi bir krizi iyi yönettiği için THY’nin medya sorumlusu Ali Genç’i de kutlamak isterim.

PAKET SERVİS

Gencecik çocuklar. Trafikte sağdan soldan çıkıveriyorlar. Acele ediyorlar. Gece karanlığında görünmüyorlar.

Telefonla siparişi verenler “Çabuk” diyor. Restoranlar “30 dakikada gelmezse para almayız” garantisi veriyor.

Paket serviste çalışan çocuklar. Canlarını tehlikeye atıyorlar. Ve hep bir şeyleri yetiştirmeye çalışırken kaza yapıyorlar. Ölüyorlar. Gencecikler.

Bu ülkede paket serviste çalışan çocukların yaşamalarını garantiye alacak bir çözüm yok mudur?

AKLIMDA KALAN

Bu sevgililer gününü geçin, sonrakinde aynı kişi olmayacak saptaması: Bugünkü yazı sevgililer gününe denk geldi. Yokmuş gibi davranmak olmaz. Ki geçmiş sevgililer günlerinde keyifli yazılar yazmışlığım vardır. Madem öyle, bir arkadaşımın birkaç gün önce anlattığı durumu sizinle paylaşayım. Arkadaşım kadın. Çok sevdiği, birlikte çok eğlendiği arkadaşı olan bir adamla yemeğe çıkıyor. Yine çok eğleniyorlar, çok gülüyorlar. Birkaç duble rakıdan sonra arkadaşım adamı uyarıyor, “Dikkat et sarhoş olacaksın.” Adam yanıt veriyor, “Sarhoş olursam olacaklardan sorumlu değilim.” Bizimki aralarındaki samimiyete güvenip “Bence mahsuru yok” diyor, çünkü adamın nereye kadar gidebileceği merakında. Sonunda adam, bizimkine ondan hoşlandığını ve öpmek istediğini söylüyor. Öpüyor da. Yemek bitişi herkes kendi evine gidiyor. (Aynı eve gidip gitmedikleri konusunda fazlaca ısrar ettim ama gitmemişler, arkadaşıma inandım, gitse söylerdi çünkü.) Neden geceye birlikte devam etmediklerini sordum. “Kafam karışık” dedi, fikrimi sordu. Doğrusunu yapmıştı. “Adam bir şeyden korkuyor olmalı ve o bir şeyin ne olduğunu bilmek zor” dedim. Kendisinden, arkadaşımdan, ilişkiden korkuyor olabilir. “Bazen hiçbir şey yapmamak, yanlış yapmaktan iyidir” dedim. Sevgililer günü gibi saçmalıklar bir yana, biz gerçeklere bakalım. Çünkü gerçek, bu sevgililer gününde kiminleyseniz, sonraki sevgililer gününde aynı kişiyle birlikte olmak istemeyeceğinizdir:)