Nuran YILDIZ

BİLEMEDİM…

----- 23.09.2013 - 00:01 -----

Kitabı yazmak mı daha zor, onun Doğan Kitap gibi büyük bir yayınevinden çıkması sürecindeki hazırlıklar mı, bilemedim.

Yazıp yayınevine teslim edip sonrasını umursamamak mı daha doğru, yayınevinin pazarlama faaliyetlerine destek vermek için “Bakın ben kitap yazdım” diye medyada görünmek mi, bilemedim.

İki gün içinde Ankara-Bodrum-Ankara 1500 kilometre yol yapmak mı kafayı dağıtır, evde boş boş televizyona bakmak mı, bilemedim.

Bir yıldan uzun bir zaman önce yaşamınızdan çıkıp gitmiş bir arkadaşınız sizi ararsa ve sohbet etmeyi çok özlediğini söylerse, umursamıyor gibi yapmak mı gerek, “Peki o zaman hadi gel sohbet edelim” demek mi, bilemedim.

Bir dostunuzun aile içi iletişim sorunu varsa, kızı bir yandan, kendisi bir yandan akıl soruyorsa, aile içine burnumu sokup yol göstermek mi lazım, “özel sorunlarınıza beni karıştırmayın” demek mi, bilemedim.

Kitabımın artçı şokları bittikten sonra, bir süre kitaplardan uzak durup filmlere mi kendimi vurmalıyım, yoksa kitap bitsin okuyacağım diye ayırdığım kitaplara mı, bilemedim.

Açık havada fotoğraf çektirmek mi daha gerilimli ve iğrenç bir şey, stüdyoda çektirmek mi, bilemedim.

Kendi gündemim varken, Türkiye’nin kasvetli gündemiyle ilgilenmeli miyim bilemedim.

Ben bir “jean/kot” kadını mıyım, tayyör kadını mıyım yoksa başka bir şey miyim, bilemedim.

Demek ki neymiş? Okumak, yaşamak, öğrenmek her şeyi bilmeye yetmiyormuş! Ama yeterince okumak, yaşamak ve öğrenmek dalga geçmeyi bilmeye yetiyormuş.

BİRİ ONLARA DESİN Kİ…

Biri Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’a desin ki “Sen bir jön değilsin, rol kesmekten vaz geç!”

Biri Ajda Pekkan’a desin ki “Kurt kocayınca kuzuların maskarası olur sözünün altın olduğu ülkede, genç kız gibi davranmaktan vazgeç, komik oluyorsun!”

Biri Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’na desin ki “Seni kupa müfettişi olarak seçmediler, bu ülke külhanbeyini sever ama fazla külhanbeyi olanı silkeler.”

AKLIMDA KALAN

Asistanımın düğünü: Benim çok genç bir asistanım var, Beris Artan. Akıllı ve de çalışkan. Ne istediğimi bilir, anlar ve o hızda yapar. Sadece benim derslerimin asistanlığını yapmakla kalmaz, doktorasına devam eder, Fakülte için de yoğun çaba sarf eder. İyi bir akademisyen olacak gelecekte biliyorum. Beris cumartesi akşam evlendi! 8 yıldır arkadaşı olan Kıvanç’la. Kıvanç, Beris’e çok aşık, gözümle gördüm. Onlar evlendiler ve ben düğünlerinde olamadım! Haftalar öncesinden konuşmuş, planlamıştık oysa. Çok geçerli bir nedenle, Beris’inde anlayış gösterdiği bir nedenle orada olamadım. Düşünsenize asistanınız evleniyor ve siz buna tanık olamıyorsunuz. Çok üzüldüm ama olmadı. Biz sonra kendi aramızda bir mini düğün daha yapacağız, damat bey Beris’le bin düğünle de olsa evlenmeye hazır ne de olsa:) Onlara buradan mutluluklar diliyorum. Umarım evlilikleri de ruhları gibi huzurlu olur. En zor olanı, evlenecek kadar çok sevecek birini bulmuş olmayı başardıklarına göre her şey onlar istediği sürece güzel olacak zaten.