Nuran YILDIZ

Haberturk.com - Arşiv

DSP'nin açılımı 'Demokratik Sağ Parti' mi olacak?

Ülkemizde siyaset gittikçe ilginç bir hal alıyor. İktidar partisi tüm krizlerine rağmen ayakta dururken, muhalefet partileri sarsıldıkça sarsılıyor.
Gözler CHP’ye çevrilmişken çatırtı DSP’den geldi.
Ecevit’in sevgili prensi, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer için “Gitmek mi zor, kalmak mı zor?” durumu gündemde.
Olup bitenler üzerine hem Zeki Sezer’e hem Rahşan Ecevit’e yakın bir siyasetçiyle sohbet ettik. Sordum: “Bir tuhaflık yok mu bu işte?”
“Hangi işte?” dedi.
“Ortalık toz duman, iktidar partisi kapatılma krizinin içinde. Ekonomi keskin bıçak. Muhalefetin sağlam, tutarlı politikalarla AKP’yi sarsması gerekmiyor mu? Aksine muhalefetin hepsini toplasanız AKP’nin tozunu almaktan öteye gidemiyorlar. Daha da fenası muhalefet liderlerinin neredeyse hepsinin (Baykal hariç elbette) yüzleri kapıya dönük, akılları çekip gitmekte.”
“Haklısın” dedi. “Zaten biz de Zeki Bey'i istifa etmekten bunları söyleyerek vazgeçirdik.”
“Rahşan Hanım Zeki Sezer’den istifa etmesini istedi mi?”
“Yok öyle bir şey” dedi, “Yazılanlara aldırma. Rahşan Hanım yalnızca Zeki Bey'den daha aktif, daha geniş katılımlı politikalarla partiyi büyütmesini istedi. Şikayet etmedi, tavsiyede bulundu.”
“Geniş katılımlı konusunu somutladı mı?”
“Rahşan Hanım DSP’nin sağa doğru açılması gerektiğini, alternatif siyaset üretmesi gerektiğini düşünüyor.”
“Peki Genel Başkan olarak Tayyibe Gülek’i önermesine ne demeli?”
“Tamamen uydurma. Rahşan Hanım, Zeki Bey'den etkili siyaset dışında bir şey istemedi. Ne Tayyibe Gülek’in ne de başka birinin adı geçti.”
Gerçekten siyaset gittikçe ilginç bir hal alır oldu bu ülkede.
Partilerin genel başkanları mevcut politikalara sıkı sıkıya sarılıyor. Radikal çözümler ise statükocu olması beklenecek kadar ileri yaşlardaki parti büyüklerinden geliyor.

MELİH GÖKÇEK İZMİR’DEN ADAY OLSUN!

Ankara’da Kızılırmak suyundaki arsenik miktarı tartışmaları Melih Gökçek’i köşeye sıkıştırmıştı.
Sağlı sollu eleştiriler geliyor, AKP de sahip çıkmıyordu. Ne var ki Melih Bey tam bir gündem değiştirme cambazı.
Baktı ki başı dertte, gol üstüne gol yiyor, çözümü gündemi değiştirmekte, dikkatleri başka tarafa yönlendirmekte buluyor.
Eğer sorun çözümsüz görünüyorsa ya da durum Gökçek’e zarar veriyorsa dikkatleri başka yöne çekiveriyor.
Baktı ki Ankara’da durumu zorda, çözümü İzmir’in suyunda buldu. Çemberi daralınca “Ankara’da arsenik varsa İzmir’de daha çok var” diyerek şaşırtmaca oyununu sahneye koyuverdi.
Gökçek’i İzmir’in suyundaki arsenik üzerine konuşurken izledim. Bence Gökçek önümüzdeki yerel seçimlerde İzmir’den aday olmalı.
Böylece hem Ankara nefes alır, hem AKP, Ankara’da Gökçek’ten kurtulur.
İzmir mi ne yapar? Onu da İzmir düşünsün.

DEĞİŞİK BİR TÜR TERÖR ÖRGÜTÜ: FKÖ

Hemen aklınıza Filistin Kurtuluş Örgütü gelmesin. Kastettiğim “Fethullahçı Küfür Örgütü.”
Fethullahçı cemaatle ilgili yazan her yazarın başına geliyor.
Bu konuya girdiğiniz anda bir kanalizasyon kapağı açılır gibi küfür yağıyor.
O kadar organizeler ki Prospeckt dergisinin anketinde hocalarını “en büyük entelektüel” seçtirdiler de dergi anketini alay konusu yaptırdılar. (Benim fikrim değil, dergi yayın yönetmeninin beyanatı.)
Sevgiden, ahlaktan ve iyi insan olmaktan sıkça söz eden Fethullah Gülen’in bu küfür örgütüyle baş etmesi zor.
Eğer küfür örgütü planlı bir stratejinin parçası değilse…

AKLIMDA KALAN

Çok çok güzel bir kadının ölümü: Top model Ruslana Korshunova dairesinin bulunduğu 9. kattan atlayarak yaşamına son vermiş. Daha 20 yaşında ve alabildiğine güzel. Çarpıcı. Haberi okuyunca bir gün önce arkadaşımla aramızda geçen konuşmayı anımsadım. Bir restoranda yemek yerken, yanımızdan incecik, güzel bir kadın geçmişti. Arkadaşıma kadını gösterip “Acaba bu kadar güzel olması mutlu olmasını sağlıyor mu? Gidip sormak isterdim” demiştim. Kıskanmıştım biraz. Yakışıklı bir adam olan arkadaşımdan “Evet güzelmiş” yanıtını beklerken, beni şaşırtan bir cevap gelmişti: “Mutluluk bedenle taşınmaz, kafayla taşınır. Mutluluk bedenin dışında değil, kafanın içindedir.” Güzeller güzeli modelin ölümü restorandaki kadına sormak istediğim sorunun yanıtını da verdi.

(Haberturk.com 01.07.2008)